مکاترونیک و رباتیک

رباتيك روباتیک روبوتیک رباتیک Mechatronics Robotic

ربات مین یاب (قسمت اول) :

به نام خدا

ربات مین یاب همان طور که از اسم آن پیداست قرار است مین را در زمین هایی که مین در آنها کار گذاشته اند پیدا کند و به همین صورت مسابقات آن به سمتی پیش می رود که یک روز این اتفاق بیافتد .

 

مشخصات ربات:

ربات مین یاب از یک سنسور کشف مین که بیشتر از فلز یاب استفاده می کنند برای پیدا کردن مین در زمین مسابقه استفاده می کند . در بعضی از مسابقات مثلا مسابقات مازندران (سال قبل و امسال ) بیشتر به الگوریتم و مشخصات فنی و ایده های خوب اهمیت می دادند بر عکس آن در مسابقات ایران اپن به این مسئله اصلا اهمیت نمی دهند و حتی امسال در مسابقات ایران اپن برخلاف قوانینشون فاصله مین ها از سطح زمین بین 8 تا 10 سانتیمتر بود در صورتی که قوانین نوشته بودند که 5 تا 6 سانتیمتر و اصلا به تکنولوژی و ایده های خوب اهمیتی ندادند.

در مسابقات مازندران امسال به این مسئله خیلی اهمیت دادند که ربات بتواند نقشه مین را بدهد حتی اگر این نقشه را بتواند بدون سیم به یک کامپیوتر بفرستد .

و این که از چه سنسور هایی و تکنولوژی های بکار رفته در ربات .به طوری که امسال بعد از تمام شدن مسابقات بعضی از تیم ها 20 دقیقه ای  در مورد تکنولوژی و رباتشون توضیح دادند حتی بعضی ها برای  دادن نقشه از پردازش تصویر استفاده کردند . ما هم برای دادن نقشه از انکودر و بلوتوث استفاده کردیم.

 

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۹/۱۹ساعت 16:1  توسط محمد جواد فتوحی  |